A cukorbetegség az egész szervezetre kihat, így a szájat is érinti. A megfelelő szájhigiéniai szokások különösen fontosak a cukorbetegeknél, hiszen a nem megfelelő vércukorszint miatt az átlagnál jóval nagyobb eséllyel alakulnak ki az orális egészségügyi problémák. Ez azért van, mert a diabétesz roncsolja a fehérvérsejteket, amelyek a szervezet legfőbb védelmét hivatottak szolgálni, így a szájban kialakuló bakteriális fertőzések megelőzését is. Hogy egészen pontosan miért alakul ki fogínygyulladás és mi a teendő a fogorvosnál, azt a továbbiakban bőven kifejtjük.
Miért okoz a diabétesz fogínygyulladást?
Ahogy azt már fentebb írtuk, a cukorbetegség során a fehérvérsejtek állapota romlik és csökken, ez viszont koránt sem minden, amit a diabétesz tesz. A cukorbetegség egy másik szövődménye a vérerek megvastagodása, ami jelentősen lassítja a tápanyagok felszívódásának folyamatát és a salakanyagok kiürülését azokból a szövetekből, amelyek a szájban is jelen vannak. Emiatt a szervezet képtelen hatékonyan védekezni a fertőzések ellen. Mivel a fogágybetegségek bakteriális jellegűek, a cukorbetegeknél sokkal gyakrabban és súlyosabb formában fordul elő a fogínygyulladás is.
Mindennapos fogápolási tippek
1. Minden étkezés után fogat kell mosni, és ezt sokkal szigorúbban kell venni, mint a nem cukorbeteg embereknek.
2. Legyen a fogkefe puha sörtéjű, arra viszont oda kell figyelni, hogy a túl puha sem egészséges, mert az nem olyan hatékony.
3. A kivehető fogsort napközben is érdemes kivenni, és eltisztítani.
4. A dohányzás az egyik legroncsolóbb dolog a fogainkra nézve. Ha a dohányzás mellett cukorbetegség is fenn áll, akkor minél hamarabb le kell tenni a cigarettát.
5. Legalább napi egyszer érdemes fogselymet is használni a plakk lerakódása ellen.
6. Évente kétszer el kell menni a fogorvoshoz, akkor is, ha nincsen panaszunk. A szakképzett szem mindig többet lát.
Amit a fogorvosnál kell tenni
A fogorvost minden fogászati beavatkozás előtt tájékoztatni kell a cukorbetegségről, sőt érdemes még a fogászati látogatás előtt a háziorvosnál kérni egy állapotfelmérést az egészségünkről, hogy minél pontosabb adatokkal tudjunk szolgálni a fogorvosnak. Ez azért is fontos, mert a kezelések előtt sokszor antibiotikumot kell bevenni, szabályozzák az étkezést is és lehet, hogy az inzulin adagot is meg kell változtatni.
A cukorbetegeknek ezek miatt kockázatos lehet mindenféle felkészültség nélkül fogászati székbe ülniük, de még az elmondottak teljesítése mellett is érdemes a fogorvosnak megadni a cukorbetegséget kezelő orvos elérhetőségét.
Ha a vércukorszint nem megfelelően kontrollált, akkor a nem sürgős fogászati beavatkozásokat inkább halasszuk el. Ha viszont fontos, például egy tályog van a szájüregben, azt mihamarabb orvosolni kell.
Fel kell készülni rá, hogy a gyógyulás folyamata a cukorbetegeknél tovább tart, ezért fontos, hogy türelmesek maradjunk. A fogorvos pontos utasításokat fog adni, amelyeket szigorúan be kell tartani.