A leheletünk fontos szerepet kap a rólunk kialakuló első benyomásban: a kellemes, vagy semleges leheletet észre sem vesszük, ám a kellemetlen szájszagot azonnal megjegyezzük - és nem is felejtjük el egy hamar. A rossz lehelet könnyen válhat megbélyegzés tárgyává, s mindeközben nem is sejtjük, hogy a háttérben nem feltétlenül higiéniás problémák állnak.
Szájszag ellen
A kellemetlen szájszag hátterében számos kiváltó ok állhat, ezeket pedig több csoportba sorolhatjuk. A rossz lehelet megszüntetése minden esetben eltérő eljárást kíván meg, a probléma orvoslásához tehát legelőször annak forrását kell azonosítani. Hosszú ideje fennálló, vagy kifejezetten erős és zavaró tünetek esetén javasolt felkeresni háziorvosunkat, aki a megfelelő szakrendelésre fog minket irányítani.
Rossz lehelet okai: Nem kielégítő szájhigiénia vagy fogágybetegség
A leggyakoribb kiváltó ok a kellemetlen lehelet mögött a nem kielégítő szájhigiénia, esetleg az ennek folyományaként kialakuló fogágybetegség, fertőzés. Ha csupán nem megfelelő fogmosási technika vagy gyakoriság áll a háttérben, úgy a probléma könnyen orvosolható: a fogorvos vagy dentálhigiénikus szakember utasításait követve, a minden étkezés utáni alapos fogmosás, fogköz tisztítás valamit szájvízhasználat néhány nap alatt megszünteti a nem kívánt szagokat. Ha azonban fogorvosunk fogágybetegséget diagnosztizál, úgy a probléma gyökerének megszűnéséig a rossz leheletünk sem fog változni.
Rossz lehelet okai: Aceton szagú lehelet
Köztudott, hogy a jellegzetes, acetonos szagú lehelet az egyik első figyelmeztető jele lehet egy még nem diagnosztizált cukorbetegségnek.
Rossz lehelet okai: Belső szervi eredetű rossz lehelet
Ha nem állapítható meg fogászati vagy szájhigiéniás probléma a kellemetlen lehelet okaként, elképzelhető, hogy komolyabb szervi megbetegedés áll a háttérben. A cukorbetegség mellett a kellemetlen szájszagot egyéb más-, gyomor-, és vesebetegségek, valamint tüdő- vagy arcüreggyulladás is kiválthatják. Rendkívül fontos tehát a mielőbbi pontos diagnózis felállítása. Ha tartósan rossz a lehelete, első körben mindig keresse szakorvos segítségét!
Rossz lehelet okai: Pszeudo-halitózis
Esetenként előfordul, hogy teljesen egészséges emberek, minden szervi probléma nélkül rossz leheletre panaszkodnak. A pszeudo-halitózis az a jelenség, amikor a páciens úgy érzi, hogy kellemetlen szagú a lehelete, valójában azonban nemhogy megbetegedés nincs a háttérben kiváltó okként, de még a kellemetlennek érzékelt lehelet is valójában teljesen normálisnak minősül. A pszeudo-halitózisos páciensek orvosi konzultáció, esetleg műszeres mérés után többnyire megnyugszanak, és elfogadják, hogy nincs semmi rendellenes a leheletükben.
Kép: 1