Az egészséges, fehér fogak igényes és fiatalos külsőt biztosítanak, szebbé teszik az arcot. Fogaink viszont az elfogyasztott ételek és italok miatt, esetleg dohányzás következtében elszíneződnek. A mai modern fogászati technológiák gyors és hatékony megoldást nyújtanak a fogak fehérségének visszanyerésében. Az egyik ilyen lehetőség a lézeres fogfehérítés, melyet a cikk folytatásában részletesen ismertetünk.

A lézeres fogfehérítés menete
A rendelői fogfehérítés alkalmával a fogak színének helyreállítása kémiai úton történik. Fontos, hogy a rendelői fogfehérítés alkalmazása csak rendezett, szuvasodástól és fogkőtől mentes fogak esetén javasolt. A fogorvos első lépésként ecset segítségével felkeni a leszárított fogfelszínre a frissen összekevert fogfehérítőt, az ínyvédő mellett 2 mm-es vastagságban. Egy aktiváló lámpa segítségével 10 másodperces szünetekkel megszakítva 15 x 30 másodpercre UV-fénnyel világítja meg a fogazatot.
Színük a beavatkozást követő 3 héten belül kismértékben visszasötétedik, ezt követően azonban az állapota már tartósnak tekinthető. Ebben a három hétben kerülni kell az erősen pigmentáló anyagokat. A rendelői fogfehérítés nem okoz semmilyen maradandó károsodást! Egyszeri fogfehérítéstől általában 2-4 árnyalatnyi világosodásra lehet számítani.
Otthoni fogfehérítő csomag
Otthoni fogfehérítő készletek is elérhetőek, amelyek minden anyagot és eszközt tartalmaznak, amelyek az otthoni fogfehérítéshez szükségesek.
A készlet tartalma:
- fogfehérítő gél, mely a fogazatra kenve megszünteti az elszíneződéseket
- fogakra helyezett sín, amelyet lenyomatvétel után a rendelőben készítenek el.
Az otthoni fogfehérítő szett hasonlóan működik, mint a már fent említett rendelői fogfehérítés, de ez a kezelés kíméletesebb, mivel alacsonyabb koncentrációjú gélt használ. A kezelést 10-14 napon keresztül kell végezni, minden nap néhány órát vesz igénybe. A kezelés végére a fogak várhatóan 4-5 árnyalattal lesznek világosabbak, a hatás pedig akár 1-2 évig is tarthat, attól függően, hogy milyenek a szájhigiéniás szokásaink, és milyen életmódot élünk.
Fogfehérítés ellenjavallatok
Bizonyos esetekben tilos vagy nem javasolt fogfehérítő beavatkozást elvégezni:
- várandósan vagy még a szoptatás ideje alatt
- az alkalmazott szerekre való allergia megléte mellett
- fiatal életkorban: főleg 16 éves kor alatt, mert a fogidegek ilyenkor még fejlődésben vannak
- sérült, szuvas fog, egészségtelen íny esetén: előbb meg kell szüntetni ezeket a problémákat
- elszürkült fogak esetén: a fogfehérítés a sárga elszíneződésre erősebb hatással van.
Miben jobb a lézeres fogfehérítés, mint más eljárások?
- A lézeres fogfehérítés során a megvilágítás miatt a mélyebb rétegek is fehérednek.
- Ez a beavatkozás a legkíméletesebb a fogzománcra nézve, mégis az egyik leghatékonyabb.
- A kezelés ideje nem hosszú, az eredmény viszont megfelelő ápolással sokáig tart.