Gyökérkezelés

Milyen problémára nyújt megoldást?

A foggyökér gyulladás kínzó fájdalommal tud járni, ám szakszerű gyökérkezelés segítségével hosszú évekre is tünetmentessé tehető. Fogászati rendelőnkben kíméletesen végezzük a kezelést, hogy a lehető legkisebb fájdalommal járjon. Tudjon meg többet a gyökérkezelés menetéről!

Mikor szükséges a gyökérkezelés?

Gyakran érez fájdalmat hideg vagy meleg ételek, italok fogyasztásakor? Akár éjjel is fogfájásra, lüktető érzésre ébred? Fogai különösen érzékenyek, esetleg el is színesedtek? Lehetséges, hogy a problémán már csak a fog gyökérkezelése segíthet.

Gyulladt fog, elhalt fog kezelése: ha a fog belsejében található szövetek (idegek, vérerek) begyulladtak, vagy már teljesen elhaltak.

Erősen szuvas fog kezelése: mély szuvasodások, letört fogak esetében, ha a pulpakamra megnyílik, vagy nagy az esély erre.

Fog gyökérkezelése megelőzésként: ha koronához vagy hídpótláshoz preparált fog esetében nagy a rizikója a későbbi problémák kialakulásának

Hogyan zajlik a gyökérkezelés menete?

  • Alapos kivizsgálás és képalkotó eljárás után szakorvosunk megállapítja a fog gyökérkezelésének szükségességét
  • A gyökérkezelés első lépéseként a fogorvos megnyitja a fogat a rágófelszín, illetve a frontfogak esetén a nyelv, szájpadlás felől. A fogbélkamra tartalmának eltávolítása után a gyökércsatornákat gyökérreszelő tűvel tágítjuk, formázzuk és kiszárítjuk, hogy minden gyulladt területtől megszabadítsuk a fogat
    Fogorvosunk gyógyszert helyez a gyökércsatornába és ideiglenes töméssel lezárja a fogat. Foggyökér gyulladás esetén a gyógyszeres tömést a gyulladás teljes megszűnéséig szükség szerint többször is cseréljük. Végül a gyökereket speciális gyökértömő anyaggal látjuk el.
  • A fog gyökérkezelés menete a fog látható részének helyreállításával ér véget. Ez történhet fogtöméssel, fogkoronával vagy más megoldással.

Gyakori kérdések a gyökérkezelés menetéről

A gyökérkezelés általában 2-3 alkalmat jelent, és többnyire hetente egyszer kell megjelenni rendelőnkben. Az egy gyökerű fognál maga a gyökérkezelés mindössze 20-30 perc, míg egy háromgyökerű rágófognál például 1 órát is igénybe vehet az alapos kezelés. A második alkalom általában fél órás szokott lenni, a harmadik pedig a végleges tömés miatt kicsit hosszabbra is nyúlhat, általában 1 órán át tart. Ha fogkoronára is szükség van, akkor még plusz két alkalomra is számíthatunk.

A gyökérkezelés mindig helyi érzéstelenítésben történik, ezért a páciens nem érez semmilyen fájdalmat a beavatkozás közben. Az eljárás célja a beteg fog gyulladásának megszüntetése, ezért a végleges tömésig az antibakteriális töltőanyag szükség szerint a felírt antibiotikumos kúra is a fájdalmakat hivatott megszüntetni.

Amikor a fogszuvasodás túl közel kerül a fog belsejében található kötőszövethez, és a baktériumok bekerülnek az idegcsatornába, akkor a pulpa gyulladásba kerül, ami nagy fájdalmakat okoz. A páciensek többsége még ebben az állapotban fordul fogorvoshoz, mert a fájdalomcsillapítók is csak átmeneti enyhülést hoznak.

Előfordul azonban, hogy a gyulladásos folyamat már lezajlott és a fogbél teljesen elhalt. Sokan ilyenkor megkönnyebbülnek, mert ez a stádium már egyáltalán nem okoz fájdalmakat. Az elhalt idegek, vérerek viszont kiváló talajt jelentenek a baktériumok szaporodásának. Ráadásul a fog vérkeringése ekkorra megszűnik, ezért a szervezet védekező mechanizmusai sem jelentenek akadályt a baktériumoknak, amik rövidesen eljutnak a fog gyökércsúcsához és itt szép lassan egy zsákot képeznek. A csontos területeken sajnos bekerülnek a véráramba és folyamatos bakteriális fertőzést okoznak a szervezetnek, melyet gócbetegségnek nevezünk. A testben képződött gócok gyengítik az immunrendszert és olyan további betegségeket okoznak, mint ízületi gyulladás, hormonális zavarok és hajhullás.

Ha Ön időben orvoshoz fordul, akkor ezek a súlyos szövődmények messziről elkerülhetők és az esetek többségében a beteg fog is megmenthető.

A gyökérkezelt fog a kezelés után néhány napig még fájhat, hiszen a gyulladás teljes elmúlása időbe telik. Kiváltképp akkor, ha a baktériumok már a gyökércsúcsot is megtámadták. Ha Ön 3-4 nappal a kezelés után is erős fájdalmat tapasztal, akkor újra el kell látogatnia rendelőnkbe. Ha viszont a gyökértömést követően az érzékenység és irritáció napról napra csökken, akkor a folyamat jó úton halad.

Fontos tudni, hogy a kialakult gyulladást fogorvosunk a fog oldaláról kezeli, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a kezelés sikeres legyen. Ezzel párhuzamosan azonban az immunrendszerre is jelentős feladat hárul, az Ön szervezetének is fel kell vennie a kesztyűt – ezt gyakran támogatjuk antibiotikum felírásával. Mivel az immunrendszer harcát nem fogorvosaink vívják, így sajnos garanciát sem tudunk vállalni a sikerességére.

A gyökérkezelés után a fog törékenyebbé válik, így könnyedén letörhet belőle egy-egy darab. Fogorvosaink ezért koronát szoktak javasolni, mellyel elkerülhető, hogy a fog mechanikai szerkezete roncsolódjon.

Rendelőnkben a gyökérkezelés ára 18 700 forinttól kezdődik, de a pontos költségeket az árlistánkon tudja megtekinteni. Ez az összeg azonban nem minden páciensünk esetében egyforma és pontosan csak a kezelési terv felállítása után tudjuk meghatározni, hogy az Ön esetében milyen anyagi vonzatai vannak a beavatkozásnak.

Várható kezelési idő vagy alkalom

A gyökérkezelés menete 2-3 alkalom alatt zajlik le. Egy alkalommal átlagosan 30-90 percet vesz igénybe.

A kezelésekkel kapcsolatos költségek

Panoráma röntgen – (8.000 Ft)
Intraorális röntgen – (4.000 Ft)
Gyökérkezelés (trepanálás) 1 típusú – (25.000 Ft)

Érdeklődjön szabad időpontjainkról!

A Forest&Ray fogászat 13. kerületi rendelőjében prémium minőségű alapanyagokkal és modern eszközökkel dolgozunk. Fogorvosaink szakértelme pedig arra is garancia, hogy bármilyen fogászati panasszal is érkezzen hozzánk, kíméletesen és tartósan orvosolhassuk.

Kérjen időpontot egyszerűen online, munkatársunk pedig hamarosan felveszi Önnel a kapcsolatot!

Kérjen időpontot online, munkatársunk pedig felveszi Önnel a kapcsolatot!