A ciszta egy folyadékkal teli tok, amelybõl a folyadék nem tud elfolyni, ezért folyamatosan növekedik. Ez a test bármely részén kialakulhat, így állcsonti, fogászati ciszta is létezik. Az állcsonti cisztáknak két típusa van: az egyik az odontogén, amely a fogszövetben képzõdik, a másik a nem odontogén, amely pedig a környezõ szövetekbõl ered. Cikkünkben a fogciszta kialakulásának okairól, a tüneteirõl és a kezelési lehetõségekrõl írunk.
A fogciszta kialakulásának okai
Kialakulása különbözõ okokra is visszavezethetõ.
- Begyulladt foggyökér: a környezõ szövetekben okoz cisztát, azzal, hogy folyamatosan nyomja a vékony idegpályákat.
- A fogíny sérülése: ebben az esetben könnyebben kerülnek bele baktériumok, amik gennyel teli cisztát hoznak létre.
A fogciszta tünetei
A fogciszta kialakulása után sokáig tünetmentes maradhat, ezért általában nem is szokták észrevenni, amíg nem okoz kellemetlenségeket.
Az elsõ tünet a területen érzett enyhe, tartós nyomás, ha viszont már a ciszta nagyra nõtt, akkor elkezdi nyomni a foggyökeret, az érzékeny idegpályákat és a környezõ szöveteket is, ezzel erõs fájdalmat okozva. Ilyenkor már láthatóvá is válik a duzzanat.
A gennyes fogciszta a foggyökér gyulladását is okozhatja, ha pedig nem kezelik, akkor a fogak összetorlódnak, rosszabb esetben a mellette lévõ fogak ki is hullhatnak.
A ciszták diagnosztizálásának legegyszerûbb és leggyorsabb módja a fogászati röntgen. A felvételen azonnal láthatóvá válik a ciszta elhelyezkedése, fogorvosa így javaslatot tehet a ciszta eltávolításának legideálisabb módjára.
A fogciszta kezelése
Cisztektómia
A teljes ciszta mûtéti eltávolítása. Ilyenkor a ciszta tokja melletti csont egy részét is eltávolítják, ezzel megakadályozva a ciszta újbóli kialakulását. Ez az eljárás a legbiztosabb és legtartósabb módja a ciszta eltávolításának, azonban nem mindig alkalmazható.
Cisztosztómia
Amikor a ciszta üregét a szájüreg melléküregévé alakítják. Ezt az eljárást olyan esetekben használják, amikor bizonyos okok miatt nem lehet a cisztektómiát. Például, ha a ciszta olyan foggyökérnél található, amelyet mindenképp meg kell menteni. Ilyenkor megnyitják a cisztát, hogy ki tudjon belõle folyni a folyadék és a genny. Kitisztítják a sebet, viszont csak akkor zárják le, amikor az állcsont begyógyul, és új csontszövet keletkezik.
Gyökércsúcs-rezekció
A foggyökerek csúcsának amputálása, amely mûtétnek során a cisztát is eltávolítják.
A nem fogeredetû szájüregi cisztákat szintén mûtéttel távolítják el: vagy kivágják a cisztát az állcsontból, vagy csak megnyitják, hogy kifolyhasson belõle a folyadék.
Vannak azonban olyan esetek, amikor nem lehet megmenteni a fogat. A fog alatti ciszta eltávolítása például gyakran az érintett fog eltávolítását is jelenti.